galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Wnętrza

Czym dokładnie jest przetwornik muzyki?

Warto mieć świadomość, że obecnie bardzo mała liczba ludzi dokładnie wie do czego służy przetwornik muzyki. W jakich urządzeniach można znaleźć wspomniany produkt?

Czym dokładnie jest przetwornik muzyki?

Przetwornik muzyki, czyli DAC w najprostszym możliwym ujęciu jest urządzeniem, którego zadaniem jest konwertowanie sygnału cyfrowego na analogowy. Jest on konieczny w momencie, gdy dana osoba będzie chciała posłuchać swojej ulubionej muzyki np. z płyty kompaktowej czy odsłuchać albumu na urządzeniu mobilnym. Oznacza to tym samym, że omawiany przetwornik muzyki jest niezbędny w przypadku osób, które interesują się muzyką.

Pierwszy DAC

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pierwszy DAC pojawił się na rynku już w 1982 roku. Oczywiście wspomniany produkt nie był idealny, był bowiem w stanie przetwarzać tylko i wyłącznie sygnał 14 bitowy. Godny uwagi jest fakt, że nie było to zgodne ze standardami płyt CD, których sygnał był zapisany w 16 bitach. Kolejna wersja produktu była jednak pierwszym 16 bitowym konwertorem i używana jest przez bardzo dużą liczbę ludzi do dziś.

Gdzie można obecnie znaleźć przetwornik muzyki?

Warto mieć świadomość, że obecnie przetworniki muzyczne znajdują się praktycznie wszędzie np. w smartfonach, wzmacniaczach czy odtwarzaczach sieciowych. Nie można oczywiście zapomnieć, że wspomniany produkt występuje również w odtwarzaczach CD.

Należy zaznaczyć także, że przetworniki tak samo, jak przedwzmacniacze zawsze będą znajdowały się na samym początku linii systemu audio. Oznacza to, że w tych miejscach będzie tworzyło się zdecydowanie najwięcej zniekształceń. Bardzo istotne znaczenie ma zatem fakt, jaki dokładnie przetwornik zastosowano w określonym urządzeniu.

Dlaczego przetwornik muzyczny jest świetnym rozwiązaniem praktycznie dla każdego?

Należy mieć świadomość, że występują przetworniki muzyczne o lepszych i znacznie słabszych parametrach. Godny uwagi jest fakt, że zwykły telefon komórkowy będzie miał znacznie gorszy przetwornik w porównaniu do tego znajdującego się w cyfrowym odtwarzaczu audio. Warto zdawać sobie sprawę, że bardzo często jedyną rzeczą, którą wymieniają konsumenci w celu zwiększenia jakości muzyki są słuchawki. Najlepsze dostępne na rynku produkty wyposażone są w aktywną redukcję szumów.

Nie wszyscy wiedzą, że słuchawka jest jednym z nielicznych produktów dostępnych na rynku, który po podłączeniu przez USB do komputera w pewnym sensie zmieni się w omawiany przetwornik muzyczny. W ten prosty sposób użytkownik otrzymuje nie tylko ulepszoną wersję przetwornika, ale również intymność podczas słuchania muzyki.