galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Ogród Wyposażenie

Trawa gazonowa czy sportowa – w jakich miejscach ogrodu się sprawdzi i jak o nią dbać?

Trawnik na działce wydaje się być rozwiązaniem prostym i jednocześnie eleganckim. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Założenie trawnika, a następnie jego pielęgnacja to czasami bardzo duże wyzwanie. Co trzeba wiedzieć, by trawnik był prawdziwą ozdobą posesji?

Trawa do deptania i dekoracji

Ogród to miejsce, w którym bawią się dzieci, wypoczywamy na leżakach lub kocach czy rozpalamy grilla i biesiadujemy z przyjaciółmi. W takich miejscach bardzo trudno utrzymać trawę, która nie będzie zadeptana, będzie miała żywy kolor i nie będzie straszyła łysymi plackami ziemi.

Rozwiązaniem jest trawa sportowa, która jest bardzo odporna na zadeptanie. Warto jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić, jakie nasiona traw są w mieszance, by nie zdecydować się na trawę, która jest delikatna i wrażliwa.

Wybierając zestaw nasion z góry trzeba wiedzieć, gdzie będą one wysiewane i jakie jest ich przeznaczenie. Trawa, która będzie ustawicznie deptana musi być odporna i trwała.

Trawa gazonowa jest elegancka i ma piękny kolor. Jednocześnie rośnie wolno i nie powinna być deptana. Sprawdzi się w miejscach, gdzie nie będziemy często chodzić, a które mają wyglądać elegancko. Trawa gazonowa, która sprawdza się w miejscach dekoracyjnych będzie pięknie wyglądała wszędzie tam, gdzie w pobliżu będą rosły kwiaty oraz krzewy dekoracyjne. Jej intensywny kolor będzie miły dla oka i podkreśli kolor sąsiadujących z nią roślin.

Jak dbać o trawnik?

Bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na wygląd trawnika jest koszenie. Nie zawsze nisko skoszona trawa będzie wyglądała dobrze, a trawnik będzie atrakcyjny.

Latem warto pozostawić trawę, która ma około 5 cm wysokości. Dzięki temu trawnik nie będzie tak mocno wysychała. Ostatnie koszenie należy wykonać w połowie października. Bardzo ważne jest dokładne wygrabienie trawy oraz innych pozostałości roślin przed zimą, gdyż tak zadbany trawnik nie ulegnie zniszczeniu w okresie zimowym, gdy panują bardzo niekorzystne warunki.

Kolejnym elementem troski o trawnik jest podlewanie. Najkorzystniej podlewać trawę późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Podlewanie w ciągu dnia może okazać się niekorzystne, gdyż słońce szybko wypali mokrą trawę. Warto pamiętać, że trawa gazonowa, która rośnie w zacienionych miejscach potrzebuje mniej wody, niż trawa sportowa, która narażona jest na działanie słońca.

Chcąc mieć piękny, zielony trawnik nie można również zapomnieć o jego nawożeniu. Pierwsze nawożenie powinno pojawić się już wczesną wiosną, by pobudzić trawę do wzrostu po okresie wegetacji. Przed zimą warto zastosować nawozy bogate w fosfor oraz potas, co pomoże trawie przetrwać okres wegetacji.

Zarówno trawa gazonowa, jak i sportowa będzie wyglądała atrakcyjnie tylko wtedy, gdy nie będzie na niej chwastów. Walka z chwastami jest trudna i bardzo często długotrwała. Trzeba koniecznie pamiętać, że używanie środków chemicznych musi być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż tylko wtedy będzie to bezpieczne i jednocześnie pozwoli skutecznie usunąć chwasty.