galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Wnętrza

Balkony francuskie – jak stworzyć ciekawą aranżację?

Być może nie każdy spotkał się z określeniem „balkon francuski”. Ale prawdopodobnie każdy widział lub posiadał w mieszkaniu balkon typu francuskiego, tylko zwyczajnie nie wiedział, że właśnie tak się go nazywa.

Balkon francuski – co to jest?

Balkon francuski to rodzaj balkonu ograniczony wyłącznie do okna balkonowego i balustrady. Potocznie nazywa się go również: portfenetr i balustrada francuska. Balkony francuskie, podobnie jak tradycyjne duże balkony, umożliwiają większe doświetlenie pomieszczenia, ale niestety zupełnie nie nadają się do celów rekreacyjnych.

Tego typu rozwiązania były stosowane już w baroku. Obecnie balkony francuskie wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym – dzięki niemu można swobodnie otworzyć duże okno balkonowe by przewietrzyć mieszkanie lub podziwiać widoki na zewnątrz. Jedynym jego minusem balkonów francuskich jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnych balkonów, nie można na nie swobodnie wyjść i korzystać z mebli ogrodowych.

Jak ozdobić balkon francuski?

W związku z tym, że nie ma absolutnie żadnej możliwości na ustawienie dekoracji lub mebli ogrodowych na balkonie francuskich, to może warto przynajmniej ozdobić metalową barierkę roślinami.
Dobór odpowiednich roślin na balustradę francuską należy w pierwszej kolejności rozpocząć od ustalenia wymiarów tego balkonu. Wiele też zależy od tego jak bardzo barierki przylegają do okna. Niektóre balkony dają nam do dyspozycji niszę z niewielkim parapetem, na którym można z powodzeniem ustawić większe doniczki z kwiatami. Wtedy to stworzenie ciekawej aranżacji będzie znacznie prostsze.

Zdarzają się również balkony, gdzie barierka praktycznie przylega do okna, więc nie ma tu do dyspozycji żadnego parapetu. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic zrobić. Do aranżacji można wykorzystać barierkę, na której wystarczy zawiesić doniczki balkonowe i posadzić w nich nie tylko klasyczne kwiaty doniczkowe, ale też pnącą roślinę. Stworzy to bardzo ciekawy efekt, a pnąca roślina doda jeszcze więcej uroku tej aranżacji.

Jakie gatunki roślin można posadzić na balkonie?

Dobór odpowiednich gatunków roślin zależy głównie od usytuowania balkonu. Jeśli jest on położony od południowej strony budynku – można posadzić jedynie kwiaty odporne na duże promieniowanie słoneczne. Natomiast na balkonie od północnej strony, można umieścić wszystkie rośliny, które dobrze sobie radzą w zaciemnionych miejscach. Najbardziej uniwersalne są balkony umieszczone na stronie wschodniej lub zachodniej – warunki oświetleniowe przy tych oknach odpowiadają większości gatunkom roślin.