galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Ogród

Jak i kiedy wertykulować trawę?

Należy mieć świadomość, że wertykulacja w najprostszym możliwym ujęciu jest pionowym nacinaniem darni. Pozwala bardzo skutecznie pozbyć się warstwy tzw „filcu” na trawniku. Ponadto przyczynia się do poprawy ogólnego stanu trawy. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że skuteczność wspomnianego zabiegu będzie zależała przede wszystkim od wybrania najbardziej odpowiedniego momentu na wykonanie wertykulacji. Kiedy wertykulować trawnik?

https://galerialamplumo.pl/jakie-wapno-na-trawnik/

trawnik wertykulacja

Kiedy wertykulować trawę?

Omawiana wertykulacja będzie wskazana, gdy:
– trawnik bardzo słabo rośnie
– trawnik żółknie oraz powoli obumiera
– ziemia pod trawnikiem jest zbita
– widoczna będzie gruba warstwa filcu, który powstał ze skoszonych źdźbeł traw

Koniecznie należy zaznaczyć, że filc otulający trawnik będzie nie tylko zdecydowanie utrudniał przenikanie powietrza, ale również wody czy innych istotnych składników pokarmowych do gleby. W ten sposób nie będą one miały możliwości dotarcia do korzeni traw. Godny uwagi jest również fakt, że pod nieprzepuszczalną warstwą mogą rozwijać się bardzo szybko niebezpieczne i chorobotwórcze grzyby. Nie można również zapomnieć, że trawnikowy filc jest świetnym miejscem do rozwijania się porostów i mchów.

Warto wiedzieć, że powstawaniu filcu będą sprzyjały nie tylko kwaśne gleby charakteryzujące się ograniczoną aktywnością biologiczną, ale również brak systematycznego pielęgnowania trawnika.

wertykulacja trawnika

Kiedy wertykulować trawnik – termin

Rekomendowana jest wertykulacja trawnika przynajmniej raz w roku. Zdecydowanie najlepszym momentem będzie wczesna wiosna podczas intensywnej regeneracji po zimie. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że bardzo silny wzrost w kwietniu, a także maju, trawa może stosunkowo szybko zgęstnieć. Zamknie tym samym luki nowymi przyrostami.

Zalecane jest zdecydowanie się na przycięcie trawnika na długość 1 cm jeszcze przed wertykulacją. W ten prosty sposób noże wertykulatora mogły będą mogły bez żadnego problemu nie tylko dotrzeć do warstwy filcu pod trawą, ale również go ponacinać. Należy również pamiętać, aby zbytnio nie eksponować trawnika do momentu wypełnienia szczelin przez nowe korzenie.

https://galerialamplumo.pl/na-czym-polega-walowanie-trawnika/

Świetnym terminem na wertykulację będzie także późne lato albo bardzo wczesna jesień. Oczywiście warunkiem będzie wtedy bardzo dobra wilgotność lub perspektywa opadów w najbliższym czasie. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, by wziąć pod uwagę również odpowiednio długi czas na regenerację danego trawnika po wykonanej wertykulacji. Warto sprawić, by regeneracja miała miejsce jeszcze przed zakończeniem okresu wegetacyjnego, a także nadejściem zimy.