galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Ogród Wyposażenie

Ogrodzenia murowane – budowa krok po kroku

Ogrodzenia murowane w przeciwieństwie do płotu zbytego z desek lub złożonego z drucianej siatki, zapewni zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Co więcej będzie estetycznym dopełnieniem posesji. Stosując klinkier w ogrodzeniu zyskujemy gwarancję trwałości, ponieważ jest to materiał wyjątkowo odporny na działanie kapryśnych warunków atmosferycznych. Dzięki odporności na deszcz i mróz ogrodzenie murowane bez długie lata nie będzie wymagało żadnych napraw, ani zabiegów konserwacyjnych.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie rozplanować położenie w terenie uwzględniają usytuowanie bramy wjazdowej. Następnie firma budowlana może rozpocząć wylewanie ławy fundamentowej.

Fundament pod ogrodzenie powinien być stosunkowo głęboki – jego głębokość i szerokość muszą być dostosowane do działki i rodzaju gruntu. Na gruntach, gdzie obserwuje się zwiększanie objętości pod wpływem zamarzającej wody zimą zaleca się usadowienie fundamentu poniżej punktu zamarzania – ok 80-140 cm pod powierzchnią ziemi. Na pozostałych gruntach wystarczy, gdy fundament będzie o głębokości do 60 cm. Warto również pamiętać o zagwarantowaniu ochrony przed wilgocią i jednocześnie nie dopuścić do niszczenia ogrodzenia – przed rozpoczęciem murowania należy wykonać odpowiednią izolację fundamentu

Kolejne etapy budowy ogrodzenia

Kolejnym etapem prac jest murowanie. Używając cegieł do murowania warto pamiętać, że cegła jest produktem naturalnym, a więc jego barwa zależy głównie od składu mineralnego gliny. Partie jednego produktu mogą się od siebie różnić odcieniami, więc należy wybierać cegły z różnych palet, dzięki temu różnice kolorystyczne nie będą tak widoczne.
Zaprawa używana do murowania musi być przeznaczona specjalnie do klinkieru i przygotowana ściśle według zaleceń producenta. Właściwe proporcje suchej zaprawy i wody dadzą idealną konsystencje. Użycie złej zaprawy zawierającej wapno, spowoduje że będą się tworzyć wykwity. Aby ich uniknąć, bardzo ważna jest ochrona przed wilgocią – zarówno przed murowaniem jak i w trakcie prac. Podczas procesu wiązania samej zaprawy nie powinno się dopuszczać do zawilgocenia cegieł. Żeby tego uniknąć wystarczy ustawić cegły na paletach, chroniąc je tym przed wilgocią od strony gruntu, a także szczelnie przykryć folią budowlaną – ochroni ona klinkier przed deszczem.

Końcowe prace przy ogrodzeniu

Po zakończeniu murowania zewnętrznej warstwy przyszedł czas na zbrojenie prętami i wypełnienie pustej przestrzeni wewnętrznej słupka betonem. Ostatecznie zakończenie słupków mogą stanowić cegły kształtowe lub prefabrykowane kaptury. Jest to nie tylko sposób na estetyczne wykończenie słupków, ale także ochrona przed wodą opadową.