galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Meble Wnętrza Wyposażenie

Drzwi kuchenne – jaki model wybrać?

Podczas projektowania kuchni, skupiamy się głównie na jej funkcjonalności i estetyce, zupełnie przy tym zapominając o drzwiach, które będą do niej prowadziły. Co prawda w nowoczesnych domach kuchnie są połączone z salonem, to jednak nadal istnieją zwolennicy oddzielnej kuchni. Zatem dla nich drzwi kuchenne to absolutny must – have, a ich wybór nie może być przypadkowy.

Jakie drzwi pasują do kuchni?

Kuchnia jest to takie miejsce w domu, gdzie nie tylko przygotowuje się posiłki – to pomieszczenie, w którym koncentruje się życie całej rodziny. Coraz popularniejsze staje się wspólne gotowanie w gronie przyjaciół i rodziny. W związku z tym ustawienie mebli i kuchennych sprzętów AGD powinno być przemyślane w taki sposób, aby użytkowanie kuchni było bezpieczne i wygodne. Bardzo duże znaczenie ma również estetyka wykonania i odpowiedni styl pomieszczenia dopasowany do wystroju całego mieszkania.
Pomimo tego, że kuchnia jest często osobnym pomieszczeniem, to powinna swoim wystrojem i stylem dobrze harmonizować z pozostałymi pomieszczeniami w domu.

W związku z tym, że kuchnia jest miejscem w domu, do którego najczęściej wracamy, to powinniśmy zadbać o odpowiednie do niej drzwi. Powinny one być lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe – powstrzyma to np. rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów i dźwięków. Do nowoczesnej kuchni najlepiej sprawdzą się drzwi bezprzylgowe, lekkie z gładkiej płyty HDF. Są one niesamowicie wytrzymałe, niedrogie i odporne na działanie wilgoci.

Drzwi skrzydłowe czy przesuwne?

Przy doborze odpowiednich drzwi kuchennych najważniejsza jest funkcjonalność pomieszczenia. Najpopularniejsze są drzwi skrzydłowe, jednak warto się zastanowić czy w pomieszczeniu jest dla nich miejsce. Skrzydło drzwi nie może kolidować z meblami kuchennymi lub sprzętami AGD.

W przypadku małej kuchni lub nietypowego układu pomieszczeń, gdzie nie zmieszczą się tradycyjne drzwi skrzydłowe, warto zamontować drzwi przesuwne. Przy takim rozwiązaniu maksymalnie wykorzystujemy metraż pomieszczenia i powiększamy go optycznie.

Na koniec warto przypomnieć, że kolor drzwi jest również ważny. Tradycyjna i praktyczna barwa drzwi – orzech, dąb, klon, zazwyczaj pasuje do każdego wnętrza. Stopniowo jednak w polskich domach odchodzi się od klasycznych kolorów. Obecnie na rynku dostępne są modele we wszystkich kolorach tęczy, a więc wybór jest ogromny. Od niedawna znów stała się modna biel, która jest dominującym kolorem w wielu nowoczesnych kuchniach, do których idealnie pasują białe lub szklane drzwi.