galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

dom bez dachu
Dom

Czy warto zbudować dom bez dachu?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się dom bez dachu. Oczywiście domy z dachem spadzistym cały czas są spotykane najczęściej, ponieważ jest to najbardziej uznany rodzaj pokrycia. Jednak nowoczesne domy z płaskim dachem zaczynają się pojawiać coraz częściej w polskim budownictwie.

Zalety domu bez dachu

W tym artykule wymienimy wady oraz zalety takiego rozwiązania. Płaski dach jest też określany jako stropodach, ponieważ pełni jednocześnie funkcje dachu oraz stropu. Inne określenia to dach eksponowany lub dach ostatniej kondygnacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w naszym kraju płaski dach dalej należy do rzadkości. Ma na to wpływ przede wszystkim klimat, ponieważ zdarzają się opady deszczu ze śniegiem, a także samego deszczu. Niestety z dachu płaskiego śnieg trzeba ściągać ręcznie, co na pewno jest dużym utrudnieniem. Warto również wspomnieć o zaletach dachu płaskiego. Taki dach można zaaranżować na dowolny sposób, dlatego stwarza ogromne możliwości. Decyzja o takim typie zabudowy powinna być jednak przemyślana. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych ekip budowlanych, które cieszą się pozytywną opinią i od długiego czasu działają na rynku.

Aranżacja przestrzeni

Dach płaski w rzeczywistości jest płaski tylko na pewnej części powierzchni. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że tylko na niewielkich fragmentach połacie dachu tego typu mogą być całkowicie płaskie. Całkowicie płaskie oznacza, że kąt nachylenia wynosi 0 stopni. Z reguły nachylenie wynosi 2 lub 3 stopnie. Taka konstrukcja jest niezbędna, ponieważ w innym wypadku woda by się zatrzymywała na dachu. A przecież chodzi o to, żeby spływała do rynien. Należy pamiętać, że nowoczesne płaskie dachy występują w różnych formach. Można wyróżnić między innymi stropodach wentylowany oraz stropodach niewentylowany. W przypadku wersji wentylowanej izolacja termiczna jest montowana na stropie najwyższej kondygnacji. Dodatkowe montuje się też izolację przeciwwilgociową. Trzeba to wykonać w ten sposób, żeby pustka powietrzna oddzielała obie warstwy.

Wady domu bez dachu

Jeżeli chodzi o stropodach niewentylowany to tu pustka powietrzna nie występuje między warstwami izolacji. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej popularne niż wersje wentylowana. Jest to spowodowane tym, że dosyć często ma miejsce zawilgocenie oraz ucieczka ciepła. Dom bez dachu wyróżnia się na tle innych, ponieważ ma dosyć nowoczesną formę. Warto dodać, że taki dom jest odporny na działanie nawet bardzo mocnego wiatru. Podczas wychodzenia na dach jest zagwarantowane większe bezpieczeństwo. Na takiej powierzchni można łatwo zamontować kolektory słoneczne. Trzeba też pamiętać, że powierzchnia zewnętrzna jest zmniejszona, dlatego straty ciepła są zredukowane do minimum. Wolną przestrzeń na dachu można zagospodarować w dowolny sposób. Warto podkreślić, że płaski dach można zaaranżować na kilka różnych sposobów. Na takiej powierzchni można stworzyć taras lub zieloną przestrzeń. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni oraz preferencji osobistych. W sezonie zimowym problemem może być śnieg, który niestety będzie na takim dachu zalegał.