galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Wnętrza Wyposażenie

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w domku letniskowym?

Należy mieć świadomość, że w domku letniskowym powinno się bardzo dokładnie zadbać o bezpieczeństwo pożarowe. Koniecznie trzeba zatem właściwie przeprowadzić całą instalację elektryczną. Nie wszyscy, jednak wiedzą w jaki sposób należy ją wykonać. Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w domku letniskowym?

Planowanie

Warto wiedzieć, że planowanie instalacji elektrycznej w domku letniskowym powinno przebiegać praktycznie tak samo, jak i tradycyjnym domu jednorodzinnym. Oznacza to tym samym, że należy znacznie wcześniej przewidzieć liczbę łączników, gniazd wtyczkowych czy wypustów oświetleniowych.

Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że drewno, które jest na wykorzystywane do budowy domów przeważnie jest impregnowane różnego rodzaju środkami chemicznymi, w celu zmniejszenia łatwopalności. Rekomendowane jest jednak podejść do wspomnianej kwestii z bardzo dużą ostrożnością, ponieważ drewno zaliczane jest do materiałów utrudniających oddawanie ciepła do otoczenia.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie bardzo dokładne sporządzenie bardzo dokładnej listy wszystkich potencjalnych odbiorników, a dopiero później szczegółowe stworzenie całej instalacji. Warto podjąć decyzję o zaplanowaniu dodatkowych obwodów również w łazience czy kuchni.

Obwody wewnętrzne

Warto wiedzieć, że w praktycznie każdej instalacji nawet małej powinny być wydzielone przynajmniej dwa obwody. Zadaniem jednego jest zasilanie punktów oświetleniowych, a drugiego gniazd wtykowych. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków oddzielnie są również zasilane różnego rodzaju urządzenia sterowane wyłącznikami zmierzchowymi czy czasowymi. Warto również wiedzieć, że świetnym rozwiązaniem byłoby dodanie oddzielnego obwodu do instalacji alarmowej.

Należy również mieć świadomość, że praktycznie każdy obwód musi być chroniony przed ewentualnym zwarciem czy przeciążeniem właściwie dobranym bezpiecznikiem, który będzie umieszczony na tablicy rozdzielczej. Godny uwagi jest fakt, że wszystkie bezpieczniki, które będą montowane bliżej zasilania muszą charakteryzować się wyższą wartością w porównaniu do tych znajdujących się w okolicach odbiornika. W ten prosty sposób w przypadku awarii odłączy się tylko jeden z uszkodzonych obwodów.

W ścianie

W przypadku, gdy wewnątrz drewnianego domu ściany będą obłożone płytami gipsowo-włóknowymi lub płytami gipsowo-kartonowymi, rekomendowane jest prowadzenie przewodów w bardzo elastycznych rurkach instalacyjnych albo przewodach wielożyłowych.

Należy zaznaczyć, że rurki, a także przewody wielożyłowe montowane są do drewnianej ściany dzięki odpowiednim uchwytom, a także zakrywane płytami.