galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Budownictwo Dom Ogród

Pergola ogrodowa drewniana – co warto o niej wiedzieć?

Ogród to miejsce, w którym wypoczywamy. Chcemy się tu czuć komfortowo, a jednocześnie chcemy, by wyglądało pięknie, a nasze rośliny rosły bujne i zdrowe. Pergola ogrodowa drewniana to konstrukcja, dzięki której nie tylko odgrodzimy się od słońca, ale również zapanujemy nad rozwijającymi się roślinami.

Czym jest pergola ogrodowa?

Pergola ogrodowa drewniana to konstrukcja, której zadaniem jest podtrzymanie i ujarzmienie pnących roślin. Dwa szeregi słupków mają za zadanie podtrzymanie roślin. Jednocześnie mogą również oddzielać od słońca miejsce naszego odpoczynku.

Pergole ogrodową drewnianą można postawić samodzielnie bądź ustawić jako część konstrukcji domku letniskowego czy altany.

pergola

Gdzie ustawić pergolę?

Lekkie konstrukcje ogrodowe, takie jak pergole, wiaty czy oranżerie są konstrukcjami, które nie wymagają pozwolenia na budowę, dzięki temu można stawiać je bez uprzedniego zgłoszenia.

Pergola ogrodowa drewniana ma za zadanie podtrzymanie roślin pnących. Dlatego warto postawić ją w takim miejscu, w którym nie tylko pozwoli na ogarniecie roślin, ale jednocześnie zapewni nam przyjemny cień do odpoczynku.

Stawiając pergolę ogrodową drewnianą należy zastanowić się jak duży będzie ciężar roślin i zgodnie z tym zaprojektować konstrukcje. Winogrona, które bardzo mocno rozrastają się w ciągu sezonu potrzebują konstrukcji stabilnej i mocnej. Pnący groszek jest delikatniejszy i nie wymaga tak odpornej konstrukcji.

Pergola ogrodowa drewniana to również idealne miejsce, w którym można ustawić stół oraz kilka foteli. Jest to miejsce, w którym odpoczynek będzie bardzo przyjemny, gdy praży letnie słońce. Warto ścianki pergoli wykorzystać jako wieszaki na rośliny ogrodowe kwitnące, które będą idealną ozdobą działki czy ogrodu.

pergola drewniana

W niewielkim ogrodzie sprawdzi się pergola drewniana ogrodowa przyścienna, która wsparta będzie na ścianie budynku. Jest to również miejsce, które będzie idealnie zacienione, by można było odpocząć z dala od letnich upałów.

W dużym ogrodzie można pozwolić sobie na postawienie pergoli ogrodowej drewnianej z dala od ścian budynku. Jest to idealne miejsce na ustawienie leżaków czy huśtawki. Tak stworzone miejsce jest idealne, by w ciągu dnia odpocząć w cieniu.

Pergola ogrodowa drewniana to konstrukcja, która nie tylko ochroni nas przed nadmiarem słońca, ale również pozwoli na zaprojektowanie funkcjonalnego i przyjemnego miejsca odpoczynku. Dzięki gotowym elementom, które można nabyć w sklepach jest to konstrukcja, którą bez większego problemu można postawić w każdym ogrodzie.