galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

oświetlenie led
Dom

Oświetlenie LED

Piękny ogród jest ozdobą każdego domu i stanowi jego efektywną wizytówkę. Odpowiednie oświetlenie LED podnosi, bowiem wizualne efekty ogrodu i sprawia, że przebywanie w takim miejscu jest przyjemne i klimatyczne. Niemniej jednak, technologia LED jest bardzo popularna w ostatnim czasie i oświetla coraz więcej miejsc przydomowych. Czym zatem charakteryzuje się lampa LED zewnętrzna?

Czym jest oświetlenie LED?

Oświetlenie LED oznacza świecące diody bądź diody elektroluminescencyjne. Niemniej jednak, lampa LED zewnętrzna jest rodzajem źródła światła, składających się komponentów elektronicznych, bez żarnika. Oznacza to, że lampa LED świeci w wyniku przepływu prądu przez urządzenie.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że dioda LED została wynaleziona przez amerykańskiego inżyniera, którym był Nick Holonyak Jr. Wynalazek ten przypada aż na lata 60 XX wieku.

Jak działa technologia LED?

Fundamentem działania technologii LED jest promienista rekombinacja, mająca miejsce podczas zjawiska zachodzącego w półprzewodnikach. Oznacza to, że elektrony przechodzące z wysokiego poziomu na niski poziom energetyczny, podtrzymują pseudopęd. Tak też, w momencie, gdy dochodzi do przejścia prostego, energia elektronu przeinacza się w kwant promieniowania elektromagnetycznego. Niemniej jednak, fundamentem działania każdej diody jest chip półprzewodnikowy, który zamienia prąd w światło. Jego budowa opiera się głównie na krzemie z niewielkimi dodatkami. Dioda LED jest zdolna do natychmiastowego wytworzenia światła w określonym kolorze, aniżeli inne źródła światła, które zmieniają kolory przy pomocy właściwych filtrów.

Jakie są zalety z korzystania z oświetlenia LED?

Oświetlenie LED należy do najnowszej technologii oświetlenia, które cieszy się dużą popularnością i uznaniem. Do najważniejszych atutów można zaliczyć:

  • efektowne wykończenie ogrodu –lampa LED zewnętrzna daje, bowiem możliwość nadania charakteru i wyrazistości ogrodu. Pojedyncze wiązki mogą pozytywnie wpłynąć na orientację w terenie. Niemniej jednak, rozbudowany system oświetlanie stworzy efektowny i oryginalny wystrój,

  • wydajność i ekologiczność – takie oświetlenie świetnie kooperuje z naturalnym środowiskiem, co oznacza, że jest dla niego przyjazne. Oświetlenie to wyprodukowane jest z elementów pozbawionych szkodliwej rtęci, arsenu i ołowiu. Co ważne, żarówki LED pobierają mało prądu, dzięki czemu zwiększona jest oszczędność wydatków,

  • odporność na czynniki zewnętrzne – dzięki czemu oświetlenie dobrze sprawdza się na zewnątrz – jest, bowiem wysoce odporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. To wszystko wpływa na długi okres użytkowania,

  • zwiększony poziom bezpieczeństwa – oświetlenie LED nie nagrzewa się i tym samym nie stwarza ryzyka pożaru. Ponadto, w nocy potrafią dobrze oświetlić duże powierzchnie wokół domu, przez co zostaje zminimalizowane ryzyko włamania się,

  • efektywność – lampka LED zewnętrzna jest zdecydowanie bardziej efektywna, aniżeli standardowe żarówki sięgające do 10% efektywności. Żarówka LED może osiągnąć aż 90% skuteczności.

Oświetlenie LED ma wady?

Oświetlenie LED zewnętrzne może na pierwszy rzut oka wykazując pewnie niedogodności. Główną z nich będzie cena – żarówki LED są trwałe i wykazują duży okres użytkowania, ale również ich cena jest znacznie wyższa, aniżeli standardowych żarówek. Warto jednak pamiętać, że koszty te z pewnością w niedługim czasie zostaną zwrócone, ze względu na mniejsze zużycie prądu. Niemniej jednak, oświetlenie LED wykazują znacznie więcej zalet niż wad, porównując je to standardowych i tradycyjnych żarówek.