galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Fornir kamienny
Budownictwo

Fornir kamienny czy kamień naturalny?

Dzisiejsi dekoratorzy wnętrz starają się wplatać elementy naturalne w szare betonowe konstrukcje. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy mamy dość tego stylu osiedli z wielkiej płyty i tęsknimy za czymś, co choćby częściowo przeniesie nas na łono natury. Takie podejście powoduje, że dostępne są na rynku elementy dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych.

Czym jest fornir kamienny?

Jest to rodzaj tapety, tylko że wierzchnia część wykonana jest z kamienia naturalnego. Dzięki bardzo cienkiej warstwie fornir jest elastyczny i lekki. Produkt ten jest tożsamy z kamieniem, a co za tym idzie, posiada jego trwałość i twardość. Jest to bardzo dobra alternatywa dla ścian wykonywanych z kamieni.
Materiał, z którego wykonywane są elementy forniru to najczęściej piaskowiec, łupki, łupki kwarcowe lub marmur.

Fornir kamienny

Do czego wykorzystamy fornir kamienny?

Materiał ten możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie mógłby być użyty kamień naturalny. Dlatego świetnie sprawdzi się na ścianie wewnętrznej, ale bez przeszkód można go wykorzystać także na zewnątrz. Zastosować go można do wykończenia kominka. Jego niezwykle dekoracyjna struktura sprawi, że każda powierzchnia otrzyma nietuzinkowy wygląd. Płyty forniru dzięki temu, że są pozyskiwane z naturalnego kamienia, mają niepowtarzalny wygląd. Pokryta powierzchnia nie posiada regularnego wzoru, dzięki czemu nie ma dwóch takich samych.
Co więcej, fornir kamienny można użyć w ogrodzie. Zaaranżowanie miłego miejsca z kamiennym wykończeniem przywodzi na myśl starodawną piwnicę, gdzie wieczorem w gronie przyjaciół można będzie spędzać czas. Natomiast pokrycie nim grilla zamieni ten najczęściej betonowy element ogrodowej architektury w wykonany ręcznie na zamówienie. Jedynym miejscem, do którego nie zastosujemy tego rewelacyjnego materiału to posadzki. Tutaj kompletnie się nie sprawdzą.

Kamień kładziemy jak tapetę

To jest prawda. Ten materiał wykazuje wysoką elastyczność i dzięki temu układamy go na powierzchni jak tapetę. Różnica jest taka, że do forniru używany jest specjalny klej, który nakładany jest w bardzo małej ilości. Po nałożeniu kleju przykleja się go do podłoża i za pomocą rolki wyciska powietrze.
Dzięki niskiej wadze forniru można go wykorzystać w każdym pomieszczeniu nawet w bloku mieszkalnym. Wniesienie do takich pomieszczeń kamiennych płyt przysporzyłoby wiele problemów, a może w ogóle byłoby niemożliwe.
Prosta metoda nakładania a do tego niezwykłe właściwości kamiennego forniru powodują, że jest to jeden z najlepszych dostępnych na rynku materiałów tego typu.