galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Ogród Wyposażenie

Ogrodzenie i brama drewniana – jak o nie dbać?

Właściciele własnych domów jednorodzinnych borykają się z trudną decyzją, jaką jest znalezienie sposobu zabezpieczenia posesji. Część z nich wybiera klasyczne, ale równie modne i eleganckie drewniane płoty. Inni z kolei postawili na solidne ogrodzenia murowane. Tak naprawdę każdy wybór jest odpowiedni, ponieważ ogrodzenie ma spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli zapewnić bezpieczeństwo.

Klasyczne ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia z desek zdecydowanie wyróżnia się na tle metalowych siatek. Ma ono wiele zalet, dzięki temu jest najczęstszym wyborem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Przykuwa uwagę i sprawia wrażenie elegancji. Jego struktura zapewnia duże bezpieczeństwo domownikom i osłania teren wokół domu od wścibskich sąsiadów.

Zabezpieczenie płotu

Drewno nie jest najtrwalszym materiałem, szczególnie wtedy, gdy jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne przez cały rok. Warto więc zainwestować w ogrodzenie impregnowane, które od razu będzie zabezpieczone przed promieniami słonecznymi, ulewnym deszczem, opadami śniegu i mrozem. Aby nasza brama drewniana, furtka, jak i całe ogrodzenie cieszyło się dobrą kondycją przez długie lata, należy powtarzać impregnowanie najlepiej co pół roku.

Dodatkowo ogrodzenie co jakiś czas wymaga odświeżenia koloru. W związku z tym trzeba najpierw dokładnie oczyścić deski z resztek farb i wszelkich mchów i grzybów. Tak przygotowane deski można z powodzeniem zacząć malować – oczywiście najlepiej użyć do tego farby przeznaczonej wyłącznie do drewna. Ma ona w swoim składzie substancje impregnujące i zabezpieczające przed starzeniem się drewna.
Na koniec należy ponownie zabezpieczyć płot.

Jak czyścić drewniany płot?

Istnieją dwa podstawowe sposoby mycia ogrodzenia drewnianego. Pierwszy z nich jest najłatwiejszy. Wystarczy jedynie oczyścić zewnętrzną warstwę wodą, bez potrzeby zdzierania lakieru. Płot może jednak wymagać generalnego czyszczenia i wtedy niestety trzeba usunąć starą farbę i lakier. Do tego wystarczy posłużyć się papierem ściernym. Czyszczenie ogrodzenia jest pracochłonne i czasochłonne, ale zawsze poprawia jego żywotność i wygląd.

Aby zachować dobrą kondycję i kolor ogrodzenia, nie jest potrzebna jakaś fachowa wiedza lub wyższe studia. Drewno jest bardzo łatwe w utrzymaniu, ale wymaga systematyczności, trochę pracy i poświęconego czasu. Jeśli będzie przez nas regularnie dobrze zabezpieczany to na pewno będzie zdobił naszą posesję przez wiele lat. A jak wiemy ogrodzenie jest bardzo ważne, szczególnie, gdy wśród naszych domowników jest pies, który mógłby uciec z naszego nieogrodzonego ogródka.