galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Ogród

Jakie wapno na trawnik?

Jak wiadomo utrzymanie idealnego trawnika będzie wymagało włożenia bardzo dużo pracy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że istotne oddziaływanie na jego wygląd i stan może mieć ph, a także rodzaj gleby. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że zakwaszona gleba może doprowadzić do wyrastania mchu, co z kolei nie będzie pozwalało na właściwy wzrost trawy. W celu poprawienia kondycji trawy rekomendowane jest przeprowadzenie wapniowania. Jakie wapno na trawnik?

Kiedy wapnować trawnik?

Jeżeli po dokładnym sprawdzeniu pH gleby użytkownik stwierdzi, że trawnik będzie wymagał wapniowania, zalecane jest wybranie odpowiedniego terminu na wykonanie wspomnianego zabiegu. Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przypadków rosnące trawniki wapniowane są tylko i wyłącznie poza okresem wzrostu trawy, a także wtedy, gdy będą to umożliwiały warunki pogodowe. Można również bez żadnego problemu wykonać wapniowanie jesienią, właśnie wtedy trawa przestaje rosnąć.

Jakie wapno na trawnik wybrać?

Warto wiedzieć, że do wapniowania trawnika w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywany jest nawóz wapniowo węglowodanowy. Doskonałym przykładem może być dolomit czy kreda nawozowa. Nie wszyscy mają oczywiście świadomość, że wspomniany dolomit jest surowcem, w którego składzie znajduje się aż tlenku wapnia. W kredzie nawozowej występuje z kolej nawet 50% tlenku wapnia.

Nie można zapomnieć, że drugi wspomniany rodzaj nawozów powinien być aplikowany w znacznie mniejszych ilościach niż dolomit. Bardzo istotnym problemem w przypadku zakwaszonej gleby może być mech. Można jednak go zwalczyć przy pomocy specjalnego nawozu. W zdecydowanej większości przypadków będzie to mieszanka wapniowo-magnezowa.

Z kolei do walki ze skrzypem polnym pojawiającym się na bardzo zakwaszonej glebie dobrym rozwiązaniem będą nawozy, których celem jest wyrównanie pH gleby, a także zniwelowanie niepożądanych roślin. Godny uwagi jest fakt, że w takich przypadkach nie jest rekomendowane używanie nawozów tlenkowych, do których należy zaliczyć np. wapno budowlane palone.

Jak dawkować wapno na trawnik?

Warto mieć świadomość, że wapniowanie trawnika musi być wykonane przy zastosowaniu właściwej ilości nawozu, która z kolei powinna być dobrana w zależności od jakości gleby czy rodzaju wapna. Nie wszyscy również wiedzą, że poszczególne środki cechują się różną zawartością tlenku wapnia. Należy mieć świadomość, że na lekkie gleby powinno się stosować maksymalnie do 8 kg CaO na 100 m² przynajmniej raz na 3-4 lata. Ponadto w zależności od użytego nawozu stosuje się od 10 do 16 kg kredy nawozowej, a także od 17 do 27 kg dolomitu.