Przy projektowaniu domu pewne problemy może stwarzać adaptacja niskiego strychu. Każdemu zależy na tym, żeby jego dom wyglądał nowocześnie, a przy tym miał jak największą powierzchnię.
Jak zaadaptować strych?
Niestety dosyć ciężko to uzyskać bez odpowiedniej wiedzy i materiałów. Poddasze może być nie tylko dodatkowym piętrem, ale również oddzielnym mieszkaniem. Warto dodać, że adaptacja poddasza cieszy się obecnie dużą popularnością. W ten sposób można uzyskać zdecydowanie większą powierzchnię użytkową, której można później wykorzystać na pracownię lub sypialnię. Takie wnętrze jest pełne uroku i nie potrzeba wcale dużych pieniędzy, żeby odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm budowlanych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Dobrze przeprowadzone prace adaptacyjne są oczywiście kluczem do sukcesu. Nie wszyscy mają świadomość, że przestrzeń użytkową domu można łatwo powiększyć. Poddasze z reguły służy jako składzik na graty. Wystarczy jednak trochę pomyśleć, żeby urządzić niski strych na pomieszczenie, które znacząco ułatwi życie domownikom.
Wymiary pomieszczenia
Najpierw trzeba pamiętać, żeby sprawdzić, czy wolna przestrzeń spełnia wszystkie warunki. Poddasze powinno mieć wysokość 2,2 m, jeżeli jest to miejsce stałego pobytu. Jeśli przeznaczeniem jest pobyt czasowy to wysokość może wynosić 1,9 m. Taki pobyt nie może jednak trwać dłużej niż cztery godziny. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że są to wymogi określone przepisami prawa, dlatego trzeba się do nich bezwzględnie stosować. Szerokość pomieszczenia powinna mieć minimum 220 cm, jeśli poddasze jest przeznaczone na jednoosobową sypialnię. Duże znaczenie ma także forma dachu. Najlepiej sprawdzi się oczywiście dach dwuspadowy. Możliwość doprowadzenia na poddasze schodów jest ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę. Dobrze sprawdzą się schody jednobiegowe, których szerokość wynosi 25 cm, a wysokość stopnia 19 cm.
Urządzenie przestrzeni
Urządzenie mieszkania na strychu jest dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych osób. Niektórzy mogą się zniechęcić długą listą warunków, które trzeba wcześniej spełnić. Uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni jest w tym wszystkim najważniejsze. Należy pamiętać, że taką zgodę można uzyskać w starostwie powiatowym. Warto też poznać aktualnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego przed rozpoczęciem prac. Wyżej wspomniane zezwolenie można otrzymać stosunkowo prostu, dlatego nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Jeśli w czasie remontu wprowadzasz zmiany wyglądu domu to wtedy musisz się ubiegać o pozwolenie na budowę. Kluczowe jest użycie odpowiedniego izolatora, żeby kontrolować zmiany temperatury w środku pomieszczenia. Dlatego tak ważną rolę odgrywają szczelne okna oraz właściwy materiał izolacyjny. Dobrym materiałem jest między innymi wełna mineralna, ale można również wykorzystać filc z wełny szklanej. Jeśli izolacja będzie wykonana nieprawidłowo to niestety latem na poddaszu nie będzie się dało siedzieć. Z kolei zimą będzie znów za zimno.