galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Budownictwo Dom Meble Wnętrza

Mata kwarcowa pod panele i inne rozwiązania stosowane podczas układania podłogi

Panele podłogowe to jedna z najbardziej popularnych propozycji dla osób które chcą mieć atrakcyjną wizualnie podłogę za niewielkie pieniądze. Sam sposób ich montażu jest na tyle prosty, że przy prawidłowym przygotowaniu podłoża, wiele osób poradzi sobie z układaniem paneli samodzielnie. Oznacza to, że nie trzeba płacić komuś z zewnątrz i można sporo zaoszczędzić.

Jak przygotować posadzkę do położenia paneli

Pierwszym krokiem podczas przygotowywania podłoża do położenia paneli jest wylanie samopoziomującej się wylewki. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy remontuje się pomieszczenie w starym budynku. Dlaczego to dobry krok? Bo właśnie wtedy często podłoże jest krzywe, co utrudnia stabilne ułożenie paneli. Po wylaniu samopoziomującej się wylewki, która zastyga tak naprawdę w ciągu 48 godzin, prace będą przebiegały o wiele sprawniej i szybciej. Jeżeli w taki sposób nie przygotuje się podłogi, może pojawić się konieczność stosowania różnych podkładów pod panele. Co dobrze się sprawdza? Mata kwarcowa pod panele to na pewno dobry wybór, ale wiele osób decyduje się na coś tańszego, na przykład na podkłady ze specjalnej gąbki. Trzeba pamiętać o tym, aby nie kierować się tym, co najtańsze. W końcu podłogę montuje się raz na wiele lat. Jeżeli zrobi się to dobrze, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że podłoga szybko się zniszczy.

Co pod panele

Zanim zaczniemy układać panele, trzeba ułożyć warstwę izolującą je od posadzki. W ten sposób wyrównuje się wszelkiego rodzaju różnice w poziomach, dzięki czemu panele są stabilnie położone. Mata kwarcowa pod panele to dobry wybór, ponieważ jest łatwa w montażu, dzięki czemu na ten etap prac nie poświęca się zbyt dużo czasu. Można też kupić specjalne gąbki albo podkłady, które układa się jeden obok drugiego, najlepiej zabezpieczając je przed przesuwaniem się poprzez przyklejenie ich taśmą do siebie. Jeżeli podłogę układa się w niewielkim pomieszczeniu, zwykle nie ma problemu. Jeśli jednak panele będą wykładane na dużych powierzchniach, mogą pojawić się problemy z przesuwaniem się tego typu podkładów. Wtedy przyklejenie ich do siebie to dobra opcja. O czym należy pamiętać podczas wyboru samych paneli? Bardzo ważna jest między innymi klasa ich ścieralności. Na rynku znajdują się panele w różnych przedziałach cenowych. Można kupić produkty, które kosztują tylko kilkanaście zł za metr kwadratowy powierzchni. Niestety tego typu panele szybko się zużywają, zaczynają wyglądać fatalnie, ponieważ ściera się ich nadruk. Lepiej zatem zainwestować w coś droższego, co będzie dobrze prezentować się dobrze przez wiele lat. Poza tym czasem warto sprawdzić również ofertę paneli drewnianych, bo w promocjach można kupić je w naprawdę przystępnych cenach.