galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Budownictwo Dom

Malowanie proszkowe w domu – wady i zalety

Malowanie proszkowe to bardzo specyficzny sposób pokrywania wielu elementów farbą. Ma ono wiele zalet, między innymi pozwala na równomierne pokrycie malowanych powierzchni. W związku z tym jest to obecnie najpopularniejsza i najefektywniejsza metoda malowania.

Malowanie proszkowe, co to jest?

Technologia proszkowa znana jest blisko od 50 lat – od tamtej pory została bardzo udoskonalona i unowocześniona. Malowanie proszkowe polega na nanoszeniu farby na przedmioty i różnego rodzaju elementy metalowe, aluminiowe itp. Naelektryzowane cząsteczki w postaci proszku poprzez napylanie nanoszone są na przedmioty i utrzymywane na miejscu, dzięki siłom elektrostatyczny. Czynność ta jest pierwszym etapem z całego procesu malowania.
Kolejnym i ostatnim etapem jest utwardzenie tej farby w wysokiej temperaturze.

Użycie farby proszkowej gwarantuje bardzo dobrą ochronę przed zmiennymi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo element zyskuje odporność na korozję, wahania temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Po użyciu farby proszkowej uzyskuje się jednorodną i jednolitą powierzchnię bez zacieków.

Gdzie można użyć farby proszkowej?

Malowanie proszkowe ma wiele zastosowań zarówno w przemyśle jak i domu. Tę metodę stosuje się głownie do elementów metalowych i aluminiowych – nowoczesna technologia pozwala również na lakierowanie proszkowe drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Każda z tych powierzchni wymaga odpowiedniego przygotowania. Lakierowanie proszkiem przeprowadza się na ramach rowerów, karoserii samochodów. Świetnie się sprawdzają także do lakierowania ogrodzeń, płotów metalowych i balustrad. Równie często stosowane jest w przemyśle medycznym i rehabilitacyjnym do pokrywanie obudowy urządzeń i aparatury, a także obudowy sprzętu elektrotechnicznego oraz elektromechanicznego.

Od niedawna malowanie proszkowe w domu stało się również popularne. W tym przypadku farbą pokrywane są zazwyczaj grzejniki, regały, półki i fragmenty mebli. Udoskonalenie tej metody pozwala obecnie na malowanie także delikatnego materiału jakim jest drewno.

Zalety malowania proszkowego

Ten sposób malowania to ekologiczna i przyjazna środowisku metoda. Ponad to farby proszkowe są bezpieczne dla ludzi. Sama metoda jest bardzo wydajna i ma wszechstronne zastosowanie. Powłoki proszkowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i elastycznością. Dodatkowo są zupełnie pozbawione skaz czy spękań i zmarszczeń, które najczęściej pojawiają się podczas standardowych i klasycznych technik lakierniczo-malarskich.