galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Meble Wnętrza Wyposażenie

Rustykalny salon – o czy warto pamiętać?

Ciepłe i przytulne wnętrze, w naturalnych kolorach, które dominują w przyrodzie to podstawowe założenia stylu rustykalnego. Sprawdza się on w wiejskich domach, ale można wprowadzić go również do mieszkania w mieście. Jakie elementy stylu rustykalnego warto zastosować w salonie?

Drewno tworzy klimat

W rustykalnym salonie nie może zabraknąć drewna. Jest to niezmiernie ważny element stylu, który ma ogromne znaczenie. To właśnie drewno sprawia, że dom jest przytulny, ciepły i jednocześnie jasny i radosny.

Ideałem byłoby wykorzystanie starego drewna, ale nie jest ono łatwo dostępne i jednocześnie wymaga dużo uwagi i pracy. W takiej sytuacji koniecznością jest zastosowanie podłóg drewnianych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie powinny to być podłogi z połyskiem. Warto postawić na podłogi sztucznie postarzane.

Meble, które wykorzystamy również powinny być drewniane. Komody, kredens czy szafa z drewna wprowadzą nastrój i ciepły klimat. Salon rustykalny będzie wyglądał niezwykle elegancko, gdy meble będą w białym kolorze. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, gdyż biały kolor optycznie powiększy salon i go rozjaśni.

Należy zwrócić uwagę, by również meble były w matowym kolorze. Rustykalny salon nie lubi powierzchni błyszczących, lakierowanych, w których odbija się światło.

„Swojskie” dodatki

Bardzo ważnym elementem stylu rustykalnego są dodatki. To właśnie dzięki nim rustykalny salon będzie „swojski” i przytulny.

Warto postawić na wyroby rzemieślnicze z wikliny, drewna czy wyroby ceramiczne. Plecione kosze można wykorzystać jako stojaki, w których umieścimy prasę czy osłonki na doniczki z żywymi kwiatami, które niezbędne są w każdym wnętrzu. Warto również pleciony kosz wykorzystać, by umieścić w nim ciepłe koce i przyjemne poduszki.

Naczynia kamionkowe i ceramiczne będą idealnie wyglądały jako elementy dekoracyjne na kredensie czy komodzie.

Kolejnym elementem dekoracyjnym, na który trzeba zwrócić uwagę są tkaniny. Styl rustykalny, który jest bliski naturze lubi materiały naturalne. Bawełna czy len będzie idealna na pościel. Na ścianie można umieścić ręcznie robioną makatkę. Na podłodze ciekawie będzie wyglądał ręcznie pleciony dywan.

Rustykalny salon, mimo że jest wyposażony w ciężkie, drewniane meble, dzięki jasnej naturalnej kolorystyce jest przytulny i sympatyczny, a odpoczywanie w nim jest prawdziwą przyjemnością. Trzeba jednak pamiętać, że tylko dom, który jest harmonijnie zaaranżowany będzie elegancki i gustowny. Rustykalny salon musi pasować do pozostałej części domu.