galerialamplumo.pl

blog o domu i ogrodzie

Dom Wnętrza

Drzwi pasywne – charakterystyka i właściwości konstrukcyjne

Rola domów pasywnych w nowoczesnym budownictwie istotnie wzrasta. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana w podejściu do ekologii. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było dla wielu osób abstrakcją, dziś jest wymogiem, od którego zależą roczne koszty utrzymania domu.

Drzwi pasywne = dom pasywny

Konstrukcja domu pasywnego pozwala zredukować prawie do zera emisję ciepła na zewnątrz budynku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zastosowanie drzwi pasywnych. Ich konstrukcja – najczęściej oparta na drewnie i aluminium – chroni wnętrze przed nadmierną utratą ciepła. Widać to zwłaszcza na przykładzie parametrów użytkowych standardowych drzwi pasywnych. Według najnowszych badań, ich średni współczynnik termoizolacji oscyluje w okolicach 0.6 W/m2K.

Charakterystyka drzwi

Drzwi pasywne posiadają warstwę izolacyjną, w skład której wchodzi pianka poliuretanowa. Poza tym ich konstrukcja jest zdecydowanie grubsza i niestety bardziej kosztowna. Zastosowanie wspomnianej warstwy nie oznacza, że struktura drzwi nie jest odporna na czynniki zewnętrzne. Wręcz przeciwnie – rozwiązania oferowane w ramach modeli pasywnych, doskonale znoszą duże różnice temperatur, działanie wilgoci, a nawet próby włamania.

Jak zamontować drzwi pasywne?

Montaż drzwi pasywnych nie należy do łatwych. Oczywiście można by do ich izolacji wykorzystać klasyczną piankę poliuretanową, ale – ze względu na jej kontakt z wilgocią – nie zaleca się jej stosowania. Dlatego podczas montażu ościeżnicy warto postawić na sprawdzoną warstwę folii paroizolacyjnej, która skutecznie ochroni piankę, jak i strukturę ścian. Założenie folii znacznie zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych i ogranicza ryzyko zagrzybienia ścian, wraz z bliskim sąsiedztwem ościeżnicy.

Czy to wszystko się opłaca?

Choć drzwi stanowią jedynie ułamek płaszczyzny ściennej budynku, to dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań izolacyjnych, możliwe jest uzyskanie oszczędności na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Skąd taki wynik? Chociażby stąd, że to najczęściej przez źle zamontowane lub nieszczelne drzwi ucieka spora część ciepła. Dzięki konstrukcjom pasywnym można uniknąć tego zjawiska, choć realizacja tej inwestycji do prostych nie należy.

Podsumowanie

Zamontowanie drzwi pasywnych jest zadaniem trudnym i kosztownym. Montaż warto rozpocząć w momencie, gdy gdy większość prac wykończeniowych zostanie już zakończona. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasze nowe drzwi zostaną zamontowane szczelnie i bez mostków termicznych.